Cumhuriyet Üniversitesi (Diş Hekimliği)

Lisedeyken derslerde anlamada zorluk çekiyordum. Bu yüzden dershaneye gitmeye karar verdim. Aslında bütün arkadaşlarım gibi liseye gidince ara vermek istemiştim ama önemli olan ara vermek değildi dersleri anlamaktı. Lise 1 de dershaneye gitmeye başladım ve derslerimde yardım almak bana çok iyi gelmişti. Ve orda bize anlatılan, derslerimizi anlayarak lise sona kadar devam edersek üniversite sınavında zorlanmayacağımızdı. Aslında aklımda üniversite olarak ya da bölüm olarak bir hedef yoktu. Benim için önemli olan en başarılı olabileceğim yerdi. Gerçektende sabırla yardım alamaya devam ettim ve hiç pes etmedim. Genel olarak bir sistematiğim olmadı sadece o gün işlenen dersi gidip tekrar etmek ve sorularını çözmekti amacım. Ben birkaç kez dinleyerek anlayan biriyim taktik olarak da şunu diyebilirim hocaların peşinden ayrılmazdım mutlaka takıldığım şeyleri sıcağı sıcağına sorardım. Mesela yapmak istediklerimi hiç ertelemedim. Tv izlemeyi çok severdim ve bunun için vakit ayırırdım ya da anneme yardım etmem gerekirse yardımcı olurdum (Ayrıca anne duası almak her zaman tercih edilmesi gereken bir durum kaçırmayın derim).

Açık söylemek gerekirse tıp kazanmayı çok istemiştim ama yeterli puanı alamadım bu yüzden tekrar hazırlanmam gerekiyordu. Ama ben bir sene daha oturup çalışmayı göze alamadım. Diş hekimliklerini araştırmaya başladım videolar izledim, neler yaptıklarını kazananları arayıp sordum. El yeteneğine bağlı bir bölümmüş ve bu konuda başarılı olabileceğimi düşündüm. Mezun olduktan sonra çalışmaya başlamak da kolaymış diye duydum. Ayrıca sağlık sektöründe olmak istiyordum ve beyaz önlük giymek istiyordum. Memleketimde okumak istemiştim ama tercihlerim arasında başka şehirlerde vardı ve başka bir şehirde diş hekimliği kazandım. Zaten nasibinizde neresi olursa kabul etmek lazım fakat şehir dışında okumanın verdiği zorluklarla beraber güzellikleri de mevcut.

CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ

 • Sivas’dadır.
 • Genel hava durumu iç Anadolu havası
 • Kampüs şeklinde
 • Eğitim dili Türkçe
 • Bu meslek %90 el yeteneği
 • Çok disiplin gerektiren bir yer
 • Beş yıllık
 • İlk iki yıl tıbbi dersler ağırlıklı daha sonrasında klinik bilimler görülmekte
 • Stajlarımız üçüncü yılda başlamakta
 • Derslerimiz yıllık çoğunlukla (yani iki vize bir final sene içinde)
 • Hocalarımız branşlarında başarılı kişiler
 • Adını duyurmuş sayılı fakültelerden biridir
 • İçinde kantini ve yemekhanesi bulunmakta

Mezun olduktan sonra özel klinik açılabilir, DUS’u (diş hekimliği uzmanlık sınavı) kazanıp akademik olarak üniversiteye girebilirsiniz ya da kura ile atamada ADSM (ağız diş sağlığı merkezi)de çalışılabilirsiniz. Mezun olmadan herhangi bir yerde hastalara bakma yetkimiz yok fakat gözlem yapmak isterseniz fakültemizde ve tanıdığınız özel kliniklerden yardım alabilirsiniz.

Okulumuzun iş dünyasında saygın bir yeri var. Genel olarak iş bulmada problem yaşanmıyor. Hocalarımız alanında uzman ve başarılı kişilerdir. Bölümlerimizde hocalarla iletişim bazen kolay olmuyor çünkü hastaları oluyor onlarla ilgilenmek zorundalar. Şöyle bir durumda var disiplinli ve uç bir öğrenci olunmazsa herkesle iletişim kurup karşılığında saygı görebilirsiniz. Asistanlarımızla daha çok iletişimdeyiz. Her türlü problemi onlarla konuşup halledebilirsiniz. Eğitim kalitesi olarak da şunu diyebilirim: Bence pratik olarak çok saygın bir yerimiz olmasına rağmen teorik olarak aynı başarıya sahip değiliz. Bu yüzden DUS’u kazandırma oranımız çok kötü durumda. Dershaneye giderek bu açığı kapatabiliriz. Hazırlık bölümümüz yoktur. Yoklama konusu bizde çok önemlidir. Pratik derslerimizde senelik iki ders ekebiliyoruz. Derler ki öleceksen bile okulda öl :). Diğer derslerde de aynı sıkıntı var. Yoklamayı sıkıntı eden hocalar da var etmeyenlerde. Seçmeli ders adı altında geçen derslerimiz var ama asla seçemiyoruz hepsini almak zorundayız. Ayrıca bir ders alttan alma hakkımız var fakat pratik bir dersten kaldıysanız sınıfta kalmış oluyorsunuz. Stajlarımız üçüncü sınıfta başlıyor ve beşin sonuna kadar devam ediyor.

Konaklama ise devletin yurtların yani KYK’lar mevcut ve gerçekten çok konforlu. Özel yurt seçenekleri genelde merkezde. Yurt konusunda sıkıntı olmayacağını düşünüyorum. Şehir merkezinde evde kalmak istiyorsanız tavsiye etmem çünkü hem eski bir yerleşim yeri hem de öğrenciye kazık atma peşinde bir sürü ev sahibi var. Burslar konusunda devlet tarafından verilen burslar mevcut daha detaylı bilgiye sahip değilim. Sosyal imkanlar şehir merkezinde daha çok ama kampüs içinde de ihtiyaçlarınızı karşılayan mekanlar bulunmaktadır.

Son olarak sosyal faaliyetler hakkında pek bilgim yok ama kendiniz alanınızla ilgi konferanslara ya da projelere katılabilirsiniz. Bunlar uluslar arası ve ulusal olabilmekte ayrıca tanıtımları fakülte tarafından yapılmakta. Ayrıca, Cumhuriyet Üniversitesi Vakfı var. Etkinlikleri yine fakültemiz ve üniversitemizin sitesinden takip edebilirsiniz.