Gazi Üniversitesi (Eczacılık)

Merhaba,

Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okumaktayım. Üniversiteyi kazanmak için öncelikle dershane takviyesi aldım ve okulumuzdaki hocalarımızın desteğiyle konu eksiklerimi tamamlamaya çalıştım. Konu çalıştıktan sonra o konuyla alakalı sorular çözdüm ve bilemediklerimi ise sıcağı sıcağına hocalarımıza sordum. Günlük çözdüğüm soru sayısını her geçen gün arttırdım. Konu tekrar ettiğim günler bile en az 200 soru çözüyordum. Sınava az bir süre kala denemeleri arttırdım, eksiklerimi tamamladım. Sınava kadar azimle ve sabırla çalıştığımı, gayret gösterdiğimi düşünüyorum.

 

Tercih zamanı geldiğinde birçok üniversite ve bölümü araştırdım. Tecrübeli kişilerle görüştüm, meslekleri hakkında bilgi edindim. Ve en sonunda eczacılık bölümünün bana iyi bir gelecek sağlayacağını ve hedeflerime en uygun meslek olduğunu düşündüm ve ailemin de desteği ve isteği ile eczacılık mesleğini seçtim. Aldığım tavsiyeleri göz önünde bulundurarak sadece Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesine tercih listemde yer verdim. Üniversitemi ve bölümümü çok seviyorum. Benden tavsiye isteyen kardeşlerimize de mesleğimi öneriyorum ve teşvik ediyorum.

 

Bölümümün eğitim dili Türkçedir ve hazırlık bulunmamaktadır.Tıp ile çok ortak dersimiz var. Bu yüzden Latince kelimelere ve tıp diline de çok aşina oluyoruz.

 

Mezun olduktan sonra çalışma alanı da çok geniş. Serbest Eczacılık yapılabilir. Başka bir eczanede mesul müdür olarak çalışılabilir veya devlet hastanelerinde hastane eczacılığı yapılabilir. Ayrıca eczacılar, Eczacılık veya Tıp fakültelerinde doktora da yapabilmektedirler.

 

Bizim fakültemizde derslerimize tecrübeli ve akademik bilgisi çok yüksek hocalar girmektedir. İyi bir eğitim verebilmek için çok gayretlidirler.

Aldığım seçmeli derslerden Madde bağımlılığı ve nutrasötikler benim için çok faydalı olmuştur.

 

  1. veya 2. sınıfın sonunda Staj1., 3. veya 4. sınıfın sonunda da Staj2 yapılmaktadır. Staj1 sadece eczanelerde yapılır, staj2 ise eczanelerde, hastanelerde veya fabrikalarda yapılabilmektedir. 5. sınıfın ikinci dönemi de serbest bir eczanede staj yapılarak geçirilir. Stajlarını ve derslerini başarıyla tamamlayan öğrenciler mezun olabilirler. Üniversitemi ve bölümümü arkadaşlarımıza tavsiye ederim. Ancak okurken çok emek verilen bir bölüm olduğunu bilmelerini isterim.

Herkese başarılar..