Gazi Üniversitesi (Tıp)

Genelde çoğu kişi çocukken doktor olmak ister. Ben de onlardan biriydim ve bu hayalim hiç değişmedi. Ama lisede bu hayalim doğrultusunda çalışmam gerektiği kadar çalışmadım. İlk üç yıl sadece okul sınavlarını geçmeye yönelik çalışıyordum. Bu yüzden son senem baya sıkıntılı geçti. Konulara çalışmaktan çok soru ve deneme çözmeye vaktim kalmıyordu. Bu yüzden istediğim başarıyı ilk sınavımda yakalayamadım. Sınava tekrar hazırlanmaya karar verdim. Konu çalışmadım bol bol soru ve deneme çözdüm. Neredeyse piyasadaki tüm kaynakları taradım. Ve sınavda da hedefime ulaştım. Benim tavsiyem bir yıl kaybetmek ve strese girmektense lise boyunca sadece okul derslerini geçme odaklı olmayın. Sınav mantığını anlamak ve tekrar etmek amaçlı işlenen konular hakkında bolca soru çözün.

Ben şu anda Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Türkçe tıp bölümünde son sınıf öğrencisiyim. Okulun aynı zamanda İngilizce bölümü de var. İngilizce tıp için hazırlık sınıfı mevcut ama muafiyet sınavını geçenler direkt 1.sınıftan başlayabiliyor.

İlk 3 yıl temel bilimler ağırlıklı dersler işleniyor teorik ve pratik şeklinde. Pratik dersler laboratuvarlarda işleniyor. Yeterli ekipman mevcut fakat kişi sayımız çok fazla ve giderek artıyor. Bu tüm fakülteler için genel bir sorun. Doktor açığını kapatmak için kontenjanlar arttırılıyor. Bu da eğitimi olumsuz etkiliyor.

Sınavlar komite sisteminde yapılıyor. Yılın sonunda ise final sınavı oluyor. Komite sınavlarının %60’ı ve final sınavının %40’ı alınıyor. Geçme notu 60. İlk üç yıl zorlanacağınızı düşünmüyorum. Çok fazla konu biriktirmediğiniz takdirde rahatlıkla geçilebilir.

  1. ve 5.sınıfta stajyer doktor olarak adlandırılıyoruz. Kendimizi doktor olarak hissedip steteskopu boynumuza taktığımız ilk seneler☺ teorik derslerden sonra hastanede hocayla vizit yapıp hasta muayene etmeyi öğreniyoruz. Hocalarla iletişimimiz gayet iyi. İstediğimiz soruyu gerek derste gerekse hocanın odasına gidip özel olarak sorabiliyoruz. Bu yıllarda sınavlar teorik pratik ve sözlü şeklinde. Bazı hocalar gerçekten çok zorlayabiliyor. Ne kadar çalışırsan çalış geçemeyebiliyorsun. Gerçekten zevkli fakat bir o kadar da yorucu iki senenin ardından nihayet son sene intern doktor oluyoruz. Bu yıl sınav yok. Sadece hastane ortamında çalışıyoruz. Beklentiniz kendinizi doktor gibi hissetmek olmasın. Çünkü bu yıl hem sekreterin hem hemşirenin hem de hasta bakıcının görevini yapıyorsunuz. Arta kalan vaktinizde de hasta takibini ve tedaviyi kendi çabanızla öğreniyorsunuz. Bu tamamen başınızdaki asistana bağlı. Bazı bölümler gerçekten dayanılmaz olurken bazıları çok zevkli geçiyor.

Bu arada TUS’a hazırlanmanız gerekiyor. TUS sınavı uzmanlık alanınızı seçmeniz için sene sonunda yapılan bir sınav. Belirli TUS dershaneleri mevcut. Ve bu dershaneler belirli zamanlarda indirim için çekiliş yapıyorlar. Mutlaka gitmelisiniz. Aynı zamanda okulda başarılı öğrencilere de indirim uyguluyorlar. Benim tavsiyem fiyat olarak sizin için uygun olana gidin çünkü kitaplar arasında pek bi’ fark yok ve sınavı kazanmak kesinlikle sizin çalışmanıza bağlı. 3. sınıfta bu dersanelerin erken kayıt indiriminden faydalanıp yazılıyorsunuz. Dersler ise 5.sınıfta başlıyor.

Son derece uzun ve zor bir yol. Eğer gerçekten istiyorsanız bu zorluğa dayanabilir ve aynı zamanda zevk alabilirsiniz. Ben hiç pişman olmadım. Ama gerçekten istemeyip gelen okurken çok zorlanan ve pişman olan birçok kişi tanıdım. Bu meslekten emekli olmak yok der hocalarımız. Gerçekten bu işe gönül vermek ve bunu bir yaşam tarzı haline getirmek gerek.

Son olarak asla vazgeçmeyin. Gerçekten bu mesleği istiyorsanız mutlaka bu büyülü dünyanın içine girmelisiniz.:)