Karatay Üniversitesi (Hukuk)

2015 yılının Eylül ayında fakülteye giriş yaptım. Şu an 3. sınıfım. Gözlemlerimi, tecrübelerimi ve tavsiyelerimi elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

İlk olarak sizlere üniversiteye giriş sürecimden bahsetmek istiyorum. Lise eğitimimi bulunduğum şehirde en iyi liselerden biri olan bir Anadolu İmam Hatip Lisesinde tamamladım. Sayısal öğrencisiydim fakat çocukluğumdan itibaren özellikle Türk Edebiyat eserlerine çok düşkündüm. Çok kitap okuyan ve gördüğüm kitapları inceleyen içeriğini soran biriydim. Son sınıfta sayısal birinin fark atması için sosyal testinden gelecek puana bile ihtiyacı olduğunu fark ettim ve önüme ÖSYM’nin en çok sorduğu coğrafya konularını alıp kendi süzgecimden geçirerek bir konu tekrarı 2-3 testle o konuları çalıştım. Ardından tüm sınavlara başvurdum. Şu an bunun ne kadar mantıklı bir hamle olduğunu görüyorum. Matematik sınavım istediğim gibi geçmemişti ve başvurduğum için Edebiyat-Coğrafya sınavına da girdim. Sorulan tüm eserlere zaten okumaya olan düşkünlüğümden ötürü hakimdim. Coğrafya ise beni yanıltmamış yine en çok sorulan konulardan gelmişti. Dolayısıyla bir eşit ağırlık öğrencisi gibi Edebiyat-Coğrafya netlerimle yerleştim.

Size tavsiyem en çok sorulan soru kalıplarını ve konuları belirleyip bunlara daha çok ağırlık vermeniz. Hiçbir dersi silmeden gelecek 1 puanı bile hesaba katmanız.

Bir uyarı yapayım burada sınav ortamı deneme sınavlarına benzemeyecek. Belki yanınızdaki fenalaşacak belki saate bakmayı unutacaksınız yahut başka bir şey. Bir sınavda benim başımda duran gözetmen zille başlayacağız sanıyordu ve diğeri gelip onu uyarana kadar 5 dakikamız gitti. Bize o 5 dakika geri verilmedi. O yüzden bu konuda esnek olup kendinizi mükemmel bir sınav ortamına odaklamayın elbet ters giden şeyler olur size düşen bunları çok önemsememek.

Ardından sonuçlar açıklandı ve ben şehir dışında bir Hukuk Fakültesi kazanıyordum ailem ve rehber öğretmenimle oturup düşündük. Şehir dışında okumaktansa kendi memleketimde okumayı tercih ederek 25 bin olan sıramla KTO Karatay Hukuk Fakültesine yerleştim.

Okulum eğitim olarak güzel bir okul artık yerleşmiş bir kadroya sahip hocalarımız alanında başarılı insanlar. Bazılarıyla frekansımız uyuşmadı fakat devam problemi olmadığı için açıkçası anlamadığım hocanın dersine girmiyorum. Burada bir parantez açayım üniversitenin zorunlu alan dışı seçmeli dersi mevcut ve bu derslerde yoklama alınıyor. Hatta bazı arkadaşlarım devamsızlıktan kaldılar. Bu tamamen seçilen dersi veren hocaya göre değişiyor. Bazıları anlayışlı oluyor ve devam noktasını zorunlu tutmuyor.  Sınavlar her Hukuk Fakültesi gibi zorluyor. Vakıf üniversitesini dersleri kolay vereyim diplomam olsun diye tercih edecekseniz sizin için yanlış yer demektir.

Hukuk fakültesi temelinde çok okumayı ve akılda tutmayı barındırır. Sınavlarımız bir vize bir final şeklinde olur dolayısıyla Aralık-Ocak gibi vizelere Mayıs- Haziran arası da finallere gireriz. Tabi üniversitesine göre değişiyor. KTO Karatay Üniversitesinin Hukuk Fakültesi için uyguladığı takvim bu. Aynı zamanda geçme notumuz 60 hocaların takdiriyle geçme notu düşürülebiliyor. Ders-sınavlar arası süreç yaklaşık 3 ay sürüyor ne kadar konudan sorumlu olduğumuzu da tahmin edebilirsiniz. Bunun üstesinden hızlı okuma ve biriktirmeden çalışma ile gelebiliyoruz. Derslerimiz zor ama güncel ve toplumun içinden olduğu için bağlantılı ve birbirini destekleyici ilerliyor.

Son olarak mezun olduğunuzda hakim – savcılık, Kamu avukatlığı, serbest avukatlık, noterlik, arabuluculuk, meclis uzmanlığı, kaymakamlık ve daha bir sürü alanı tercih edebilirsiniz. Hukuk mezunu olmak iş konusunda oldukça geniş bir alana sahip olacağınız anlamına gelir. Eğer tercih ederseniz zamanla yöneleceğiniz alanı seçip orada yükselebilirsiniz. Yaptığınız işten mutlu değilseniz başka bir işe geçiş yapabilirsiniz. Örneğin avukatken hakimlik sınavıyla hakim olabilirsiniz. Prestijli bir bölüm olduğu için bölüm hakkında duyduğunuz kötü yorumlara çok kulak asmayın derim. Çünkü bu fakülteyi kazanmak kolay okumak çok zordur. Mezun olamadan bırakan çok insan göreceksiniz fakat sonrasında yaşıtlarınızın yaşadığı bir çok problem sizi es geçecek hatta artıları olacak örneğin iş bulmak, bir alanda uzmanlaşmak, emeğin karşılığını almak, toplumda saygın olan bir meslek grubuna dahil olmak.