Selçuk Üniversitesi

Merhaba sevgili genç arkadaşlarım. Ben Selçuk Üniversitesi Hukuk fakültesi ikinci sınıf öğrencisiyim. Üniversitem ve fakültemden sizlere biraz bahsedeceğim. Öncelikle sınav sürecinden başlayalım ki anlatacaklarım zihninizde daha iyi tebellür etsin.

 

Ben sayısal çıkışlıyım. Sınava da hedefim tıp fakültesi olduğu için sayısal alanında, cepte kalması açısından da eşit ağırlık alanında girdim.

YGS2 sıralamam 39K, YGS5-6 sıralamam 60 küsur binlerde idi. Tıp fakültesi isteyenler için bu sıralama hüsran. Sonucun vermiş olduğu üzüntüyle hepinizin tahmin edebileceği gibi LYS’ye iyi hazırlanamadım. (Neyse ki sınavlar arasındaki zaman farkı kalktı da sizler bu durumdan muzdarip olmayacaksınız)

 

Sınava epey az kala bir yakınım halime şahit olup yatıp kalkıp deneme çözmemi tavsiye etti. “Konulara hızlıca çalış, soru bankalarına hiç girme. Branş denemeleri satın alıp sürekli olarak deneme çöz, sınavda önüne soru bankası koymayacaklar” dedi. Kafama yatmıştı. Bununla eş zamanlı olarak da bir öğretmenim bana dedi ki “İki öğrencim var, ikisi de çok çalışkan; ‘Hücre konusundan en son ne zaman soru çözdünüz’ diye soruyorum, soru bankası bitiren öğrencim ‘hocam en son 3 ay önce çözmüştüm’ diyor, deneme çözen öğrencim ‘hocam daha bu sabah çözdüm, denemede çıktı 2 tane’ diyor.”

 

Bunları duyduktan sonra kendime hem branş denemeleri hem de normal LYS denemeleri aldım ve çözmeye başladım. Başlarda 50 soruluk matematik 2 denemesinde 25-30 civarı net yaparken ilerleyen zamanlarda 45leri bulmaya başlamıştı. Elhamdülillah sınavda da 40 küsur mat 2 netim vardı, 39 da edebiyat.

 

Gelelim sınav sonucuna…

MF sıralamam 30K TM sıralamam 19K geldi. Etrafımdaki beni tanıyan insanlar mizacım ve yeteneklerimden ötürü beni hukuk fakültesine yönlendirdiler. Bismillah dedik başladık fakülteye.

 

Başlangıçta çok korkuyordum Sayısalcıyım, kendimi bu alanda yetiştirmeye çalıştım, hukuk ile alakalı hiçbir şey bilmem, ben bu fakülteyi nasıl bitireceğim diye çok endişelendim. Sınıftaki diğer öğrencilerin eşit ağırlık olmaları hasebiyle zihnimde hukuk alanında çok donanımlı oldukları ile ilgili yanlış bir algı vardı. Halbuki hiç alakası yokmuş. Bomboş olan bir ton yeni insanla tanıştım. Sayısal bir zekaya sahip olmanın da avantajlarını çok gördüm. Onlar anlamadan ben anlardım konuyu. Sınavlara çalışmaya onlardan çok daha geç başlar, yetişir ve hatta daha yüksek notlar alırdım. Velhasılı kelam benimle aynı kaderi paylaşan genç dostlarım, endişelenmeyin. Artık lise bitti, ve sayısal-eşit ağırlık ayrımı kalktı, artık her biriniz birer hukukçusunuz. Mesleğinizin teorik kısmına hoşgeldiniz.

 

Şimdi biraz da önce üniversite ve ardından fakülteden bahsedelim.

 

Selçuk Üniversitesi Konya’da. Merkezden epey uzakta ne yazık ki. Ulaşım tramvay ile sağlanıyor. Merkezden üniversiteye ulaşım yaklaşık 1 saat. Üniversitenin içinde devlet ve özel olmak üzere muhtelif yurtlar var. Yine üniversiteye çok yakın öğrenci evleri var, artık bu aşamada tercih sizlerin.

 

Kampüsümüz Türkiyenin en büyük kampüslerinden biri. İçerisinde iki tane avm var. Çok büyük değiller, ama ihtiyaçlarınızı büyük ölçüde karşılar nitelikteler.

SOTE diye adlandırılan bir yemekhanemiz var. Epey büyüktür. Tüm okul oradan yer yemeğini çünkü yemekler hem hijyenik, hem hesaplı, hem de lezzetli. Mesela öğrenci adam balığı nerede bulacak, yemekhanelerde çıkıyor ancak.

 

Gelelim fakültemize. Yer olarak bu iki avmye de yakın fakültemiz. Tramvay tam önünden geçiyor. İçerisinde 4 büyük amfisi var. Her biri 400-500 kişilik. Sınıflarımızda yaklaşık 350 kişilik zaten, üst dönemlerden kalanlar da girebiliyor derse. Fakültemizde yoklama alınmıyor. Teknik olarak mümkün değil zaten, 350 kişinin yoklaması nasıl alınsın? Dolayısıyla biz öğrenciler bol bol devamsızlık yapabiliyoruz, beğenmediğimiz derslere girmiyoruz vs 🙂 Fakat sizlere tavsiye etmem, sınavlara çalışırken zorlanıyorsunuz. Derse devam etmeyen öğrencilerin çalışma süreçleri daha meşakkatli geçiyor devam edenlere nazaran. Hem işinin ehli insanlardan çok iyi bildikleri bir konuyu dinlemek, kendi kendinize anlamaya çalışmaktan daha kolay. Derslere düzenli olarak devam etmenizi tavsiye ederim. Fakültemiz bu şekilde.

 

Allah sizleri istediğiniz alanlarda muvaffak etsin, vatana millete ümmete hayırlı birer hukukçular olmanızı nasip eylesin. Selam ile..